Autor stránek

Autor stránek

GIMMICK (angl.): trik (reklamní), kejkle (k upoutání pozornosti), chyták, vtipný nápad, vymyšlenost, nápad, patent, háček, zlepšovák, sračička...

chovná stanice Z VĚŘIC FCI

MÁME ŠTĚŇÁTKA!!!

o Parson Russell teriérech

Správný Parson Russell teriér vstává s kuropěním a nezastaví se prakticky po celý den. Zjišťuje, co je kde nového, běhá za vším, co se kde pohne, hrabe, honí slepice, měří své síly s ostatními, občas vyzkouší odolnost nějakého předmětu vlastními zuby - pokud mu nedáte příležitost zabavit se jinak. Je to totiž pes, kterému není nic tak proti mysli jako nuda.

Pokud se dlouho nic neděje, obstará si zábavu sám, často ke značné nelibosti svého majitele. Většinu jeho vlastností, jako jsou houževnatost, neohroženost, neúnavnost a vytrvalost, ale také vynalézavost, zvědavost a činorodost, lze chápat buď jako přednost, nebo jako handicap. Záleží na úhlu pohledu a především na tom, co od psa očekáváte, jakým životním stylem žijete a jaký typ člověka jste.

Tento pes si žádá od majitele pořádnou dávku trpělivosti, životního nadhledu a musíte mít velký smyl pro humor, protože nikdy nevíte, co udělá v příští minutě! Na druhé straně právě schopnost bavit a vymýšlet stále něco nového je pro většinu lidí důvodem, proč si toto plemeno pořizují.

Říká se, že Parson Russellovi teriéři fungují na základě pravděpodobnosti devět z deseti, a počítat umějí. Když dáte jako majitel tomuto psíku plnou důvěru, bude se chovat dobře, odolá devíti pokušením, ale desátému podlehne. Říká se také, že Parson Russellův teriér má osobnost natolik záhadnou,že to není ani tak docela pes, ale spíše kočka v psí kůži.

zdroj: www.parson-jack-russell.cz
IMG_2109.jpg
Historie plemene

Parson Russell teriér doslova znamená teriér faráře Russella,který v 19. století v anglickém Devonshiru vyšlechtil jednoho z nejlepších teriérů pro hon lišek. John Russell nebyl žádný estét, kterému by šlo o vnější stránku věci:,,Krásný je takový pes, který krásně pracuje!" Jeho cílem bylo vyšlechtit ideálního norníka, nezměrně odvážného teriéra, který by uměl bezpečně vyhnat lišku z nory, ale který by se s ní na povrchu nepouštěl zbytečně do křížku. Psa, který by při lovu dokázal držet krok s honiči třeba několik hodin a který by ani po tom neztratil chuť k tomu, aby se prohrabal do nory. A ještě po návratu domů z čerstva prohnal potkany a myši ve stáji!

Většina tehdejších teriérů připadala náročnému Russellovi příliš mdlá, pomalá, nedostatečně ostrá. Skupoval tedy široko daleko teriéry, kteří právě v rychlosti a ostrosti vynikali nad průměr, s velkou pravděpodobností je přikřížil s tehdejšími buldoky a bígly. Russellovi psi nesměli mít příliš dlouhé nohy, aby se dobře vešli do nory, ale ani příliš krátké, aby stačili jezdcům na koních. Totéž se týkalo ocasu, který měl být dlouhý právě tak, aby se za něj dal bez problémů vytáhnout z nory. Snad jediným ryze estetickým požadavkem, který farář u svých psů zohledňoval bylo zbarvení. Prý ze sentimentálních důvodů dával přednost býlím psům se žlutými znaky. Jeho vůbec první teriérská fenka jménem Trump, kterou si koupil v mládí, byla totiž právě taková.

Faráři Russellovi a jeho následovníkům se podařilo splnit, co si předsevzali, vytvořili malého velmi odvážného teriéra s proporcemi ideálními pro práci loveckého psa, který se brzy stal mezi lovci v jižní Anglii a posléze po celých britských ostrovech pojmem.
zdroj: www.parson-jack-russell.cz
V roce 1818 získal J. Russell od jednoho mlékaře fenu teriéra "Trump". Ta zůstala pro Russella stále ideálem dobrého teriéra.
V roce 1818 získal J. Russell od jednoho mlékaře fenu teriéra "Trump". Ta zůstala pro Russella stále ideálem dobrého teriéra.
Parson Russell terier
země původu - Velká Británie

robustní,vytrvalý pracovní teriér se zvláštní schopností pracovat pod zemí
klasifikace FCI:   skupina III - teriéři  s pracovní zkouškou

celkový vzhled:
Dovedný aktivní a energický  pes, stavěný pro rychlost a vytrvalost. Celkově vyvážený vzhled.Četné jizvy jsou přípustné.

důležité proporce:
Správně vyvážený pes. Celková délka těla je mírně delší než výška od kohoutku k zemi.Délka od nosu ke stopu je mírně kratší než délka od stopu k týlu.

chování/povaha:
V podstatě pracovní teriér se schopností a uzpůsobením pro práci pod zemí a běh s ohaři.Odvážný a přátelský.

hlava:
Lebka plochá, přiměřeně široká, k očím se postupně zužuje.Stop mělký.Nos černý.Čelisti silné, osvalené,zuby s dokonalým pravidelným a úplným nůžkovým skusem, to znamená, že horní zuby těsně překrývají spodní zuby a jsou kolmo vsazené do čelistí.Oči mandlového tvaru, dosti hluboko vsazené, tmavé s ostražitým výrazem.Uši malé ve tvaru písmene V, spadající dopředu, nesené těsně u hlavy.Ohyb ucha nemá být výše, než je vrchol lebky.Kůže střední tloušťky.

krk:
Souměrný, svalnatý, správně dlouhý, postupně se rozšiřující do ramen

tělo:
Správně vyvážený pes.Celková délka je mírně delší než výška od kohoutku k zemi. Hřbet silný a rovný. Bedra mírně klenutá, hrudník přiměřené hluboký,průměrně velké ruce by jej měly za rameny obejmout

ocas:
Střední délka, co nejrovnější, tvoří vyvážený poměr k tělu,silný u kořene ocasu, zužující se ke konci.Vysoko nasazený, nesený čile.

končetiny:
Hrudní končetiny musí být rovné, silné, klouby nevtočené ani nevytočené.Ramena dlouhá šikmá, řádně uložená vzad, v kohoutku s jasným obrysem.Lokty přiléhají k tělu, z boku pracují volně.Pánevní končetiny musí být silné, rovné,s dobře úhlenými kolenními klouby.Stehna správně zahnutá,hlezna nízko uložená.Tlapky kompaktní s pevnými polštářky, nevtočené, nevbočené ani vybočené.

pohyb/chůze:
Volný, živý, správně koordinovaný s přímým posunem hrudních i pánevních končetin

kůže:
Musí být silná a volná.Srst je přirozené hrubá, uzavřená ahustá, ani drsná, ani jemná.Břicho a spodní strany osrstěné.Barva zcela bílá nebo s tříslovými citronovými či černými znaky, přednostně omezenými na hlavu nebo kořen ocasu.

velikost:
Psi ideální kohoutková výška 36 cm.Feny ideální kohoutková výška 33 cm.2 cm pod nebo nad limit jsou akceptovatelné. 

vady:
Každou odchylku od výše uvedených požadavků je třeba považovat za vadu a míra závažnosti  s jakou by se mělo na tuto vadu pohlížet, by měla být přímo úměrná stupni odchylku a efektu na zdraví psa.Každý pes, který vykazuje zřetelné abnormality ve vzhledu či chování má být diskvalifikován

poznámka:
Psi by měli vykazovat dvě zřetelně normální varlata, plně sestouplá v šourku.

zdroj: pjrt.sweb.cz

Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
...abychom získali správnou představu o své důležitosti, měl by každý mít psa, který ho bude zbožňovat, a kočku, která ho bude ignorovat...
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one